Od pewnego czasu obserwuję skutki spawania z zastosowaniem przyłbicy automatycznej z nawiewem. Zanieczyszczenie poszczególnych filtrów jest ściśle powiązana z warunkami pracy a także z czasem ekspozycji. W materiale ukazano porównanie nowych i zużytych filtrów (wstępnych i głównych).
W omawianym systemie nawiewu w razie zanieczyszczenia filtrów (wstępnego i/lub głównego) pojawia się sygnał dźwiękowy „pikanie”, a jeśli spawacz nie przerwie pracy to dojdzie do wyłączenia nadmuchu.
Poniżej seria zdjęć ukazuje budowę poszczególnych filtrów.
Wkład filtra wstępnego jest wykonany z włókniny filtracyjnej. Jego wymiary zewnętrzne to: 95×190 mm (powierzchnia filtrowania 18050 mm2)

Filtr wstępny; z lewej – po 8 godzinach pracy, z prawej – po 8 godzinach pracy odmuchany sprężonym powietrzem
Wymiary wkładu filtra głównego (w stanie złożonym) to ok. 85×185 mm, przy wysokości 15 mm.
Wymiary wkładu filtra głównego po rozwinięciu osiąga ok. 85x1800mm, czyli łączna powierzchnia filtrowania ok. 153000 mm2.
Wkład w korpusie jest przyklejony za pomocą silikonu.
Na zdjęciu jest to niewidoczne ale pomiędzy warstwami papierowego wkładu filtra głównego znajdują się krótkie włókna szklane o długości ok. 4-7mm.
Podsumowując. Spawanie w przyłbicy automatycznej z nawiewem jest coraz częściej wprowadzanym systemem ochrony dróg oddechowych dla spawaczy. Przy zakupie konkretnego modelu tak naprawdę nie wiadomo na jaki czas wystarczą poszczególne filtry – pokażą to dopiero wykonane testy. Może okazać się, że trudne warunki pracy (duże zapylenie i zadymienie) spowoduje konieczność częstych wymian wkładów co niestety spotęguje koszty.
Na zdrowiu nie powinno się oszczędzać, dlatego w niektórych przypadkach trzeba znaleźć kompromisowe rozwiązanie a nawet pokosić się o alternatywne rozwiązania…