Właściwy docisk rolek w podajniku umożliwia realizowanie procesów spawalniczych bez żadnych komplikacji i przerw podczas pracy. W efekcie nieodpowiedniej regulacji może wystąpić ślizganie się rolek czy problemy z przesuwem drutu w prowadniku wynikającym z jego zdeformowania.
Niestety bardzo często, spawacze nie zwracają na to uwagi i rolki podające są zbyt mocno zaciśnięte na drucie spawalniczym.
Pokrętło docisku ma na korpusie naniesioną skalę dzięki, której można odpowiednio dostosować właściwą siłę podawania, której wynikiem jest tarcie pomiędzy rolkami a spoiwem.
Z reguły orientacyjne wartości docisku znajdują się w DTR’ce urządzenia albo na obudowie (klapie zamykającej podajnika). Siła ta zależy od :
- rodzaju spoiwa (drut lity czy rdzeniowy),
- materiału spoiwa (stal czy aluminium),
- średnicy spoiwa (Φ0,8mm czy Φ1,6mm),
- twardości spoiwa i skłonności do zniekształceń (drut wysokostopowy czy do stali konstrukcyjnej),
- sposobu spawania czyli ułożenia przewodu spawalniczego (inna siła docisku będzie potrzebna jeśli przewód leży swobodnie, bez zbędnych załamań a inna w przeciwnym wypadku).

Ulotka informująca spawacza o regulacji siły docisku, z wyszczególnieniem średnicy spoiwa, gatunku i rodzaju. Źródło; etykieta jest umieszczona na wewnętrznej części podajnika w podajniku Origo firmy ESAB
Przy prawidłowej regulacji docisku drut w znikomym stopniu zostaje zniekształcony, w przypadku zbyt mocnego docisku jest spłaszczony.∅

Docisk drutu spawalniczego; a) – właściwy, b) – zbyt duży nacisk, c) – nieodpowiednia rolka i zbyt duży nacisk [1]
- negatywnie oddziaływać na silnik bądź też na pozostałe elementy podajnika – obciążając je,
- zmniejszać prędkość podawania spoiwa,
- powodować łuszczenie i odrywanie się warstewki ochronnej np.miedzi a tym samym wpływać na zanieczyszczenie – zapychanie prowadnika,
- stwarzać możliwość częstszego zapętlania drutu pomiędzy rolkami lub bezpośrednio przed wprowadzeniem do tulejki prowadzącej (znajdującej się pomiędzy rolkami a prowadnikiem drutu).
Jeśli nie wiemy z jaką siłą regulować docisk, najlepiej jest rozpocząć od mniejszej wartości, włączyć przycisk manewrując uchwytem i ewentualnie docisnąć bardziej. Nie należy sugerować się skalą z innego urządzenia bo jak pokazują powyższe zdjęcia mogą być całkiem różne.
Literatura:
[1] Jarmoszuk S, Spawanie metodą MAG, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1996r.