Uchwyt spawalniczy – uszkodzenia przewodu

Podczas spawania może dojść do zniszczenia (uszkodzenia) przewodu spawalniczego. 3Jest to zazwyczaj spowodowane niedbalstwem, brakiem przewidywania co się może stać czy po prostu niefortunnym zbiegiem okoliczności.Takim zdarzeniem może być przygniecenie przewodu, który powoduje zmiażdżenie znajdujących się wewnątrz węży kabli i innych. Przygniecenie może być wynikiem nieumiejętnego obracania konstrukcją. Dlatego warto przed jakimikolwiek czynnościami pomocniczymi zrobić miejsce i u sunąć z danego miejsca wszelkie przewody (również te, które zasilają inne elektronarzędzia np. szlifierkę kątową albo szlifierkę prostą (trzpieniową). Jego dalsze losy zależą od siły uderzenia i rodzaju przewodu. Z reguły zmiażdżenie przewodu chłodzonego gazem osłonowym  jest równoznaczne z koniecznością jego utylizacji. Wynika to z tego, że wszystkie elementy na które składa się taki przewód są zatopione w warstwie gumy zewnętrznej i nie ma możliwości jej demontażu. Warto wspomnieć, że uszkodzenie przewodu nie wiąże się z koniecznością wymiany palnika (tzw. fajki).

2

Uszkodzenie przewodu spowodowane uderzeniem

3

Uszkodzenie przewodu spowodowane uderzeniem rozgrzanego elementu

4

Uszkodzenie przewodu spowodowane uderzeniem

W przewodzie chłodzonym cieczą jest inaczej (istnieje możliwość wymiany tylko tego jednego elementu, który został uszkodzony np. wężyka gazowego). Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie „części wymiennych”, które są dostępne w sklepach spawalniczych. Dzięki temu zmniejsza się straty.

Zdarza się, że spawacz spawający jakąś konstrukcję manewrując uchwytem położy przewód na dopiero co pospawane miejsce, spowoduje to stopienie warstwy ochronnej wiązki przewodów i któregoś znajdującego się wewnątrz.

1

Wypalony otwór i zniszczenie osłony przewodów wraz z nadtopionym wężykiem gazowym

Do zniszczenia przewodów chłodzonych cieczą może dojść w przypadku braku odpowiedniego chłodzenia co spowoduje przegrzanie się przewodu i stopienie wszystkiego z czym ma kontakt przewód prądowy (z reguły jest w postaci linki). Podczas prawidłowej eksploatacji jest on chłodzony przepływającą wokół cieczą.

IMG_1616

Stopiony przewód, w którym pierwotnie znajdował się przewód prądowy

IMG_1620

Stopiony przewód

Podsumowując, różnego rodzaju zniszczenia przewodów czy uchwytów spawalniczych są nieodłącznym elementem podczas pracy. Ich częstotliwość i wielkość szkód zależy głównie od zachowania danego pracownika/ grupy pracowników i tak naprawdę od przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.