Zaciski powrotne (masowe) – krótka charakterystyka

 Każde urządzenie spawalnicze aby prawidłowo funkcjonować 1musi mieć podłączony przewód powrotny (masowy) do materiału spawanego.

      Poszczególne zaciski różnią się m.in konstrukcją i materiałem z jakiego są wykonane, sposobem przylegania do materiału podstawowego, żywotnością, przepływem maksymalnego prądu spawania, przeznaczeniem a przede wszystkim ceną.

Przy zakupie urządzenia spawalniczego najczęściej w zestawie oprócz innych niezbędnych podzespołów znajduje się zacisk powrotny kleszczowy wytłaczany, którego żywotność pozostawia wiele do  życzenia.

Można wyróżnić kilka rodzajów zacisków powrotnych a najczęściej stosowane to:

  • kleszczowy (wytłoczony, odlewany)
1

Zacisk kleszczowy odlewany

2

Zacisk kleszczowy wytłoczony z blachy

  • kleszczowo – śrubowy,
3

Zacisk kleszczowo – śrubowy

  • śrubowy,
4

Zacisk śrubowy

  • magnetyczny, magnetyczny obrotowy.
6

Zacisk magnetyczny

     Ważnym jest to do jakiego urządzenia spawalniczego zamierzamy zastosować dany zacisk. Jeśli spawarka znajduje się w boksie spawalniczym lub w jakimś pomieszczeniu i nie będzie konieczności przestawiania jej w inne miejsce można zastosować np. zacisk śrubowy. W przypadku gdy np. może zaistnieć potrzeba pewnej mobilności urządzenia spawalniczego dobrym rozwiązaniem okażą się zaciski kleszczowe lub kleszczowo – śrubowe. Kwestie serwisowe gdzie spawarkę należy przemieścić  w inne miejsce rozwiążą zaciski kleszczowe czy magnetyczne (szybkie podłączenie).

     Warto    wspomnieć    o    możliwościach    założenia    danego    zacisku.   Każdy   z   nich (za wyjątkiem magnetycznego) ma ograniczony zakres szczęk mocujących. Kleszczowe czy kleszczowo – śrubowe jest to do około 40-50mm, śrubowe nawet 80-100mm. W miejscach gdzie nie ma możliwości założenia wymienionych zacisków (brak jakichkolwiek żeber, odgałęzień, zbyt duża grubość spawanych materiałów, itp) doskonale poradzą sobie zaciski magnetyczne.

Ich zaletą jest sposób zamocowania. Można go przymocować do pionowych powierzchni dzięki czemu ułatwia szybkie przyczepianie również w warunkach serwisowych. Wadą niektórych rozwiązań może być to, że powierzchnia do, której przyczepiamy magnes nie może posiadać żadnych zanieczyszczeń dlatego, że utrudnia styk. Magnes powoduje przyciąganie do niego opiłków, odprysków luźnych i innych drobnych stalowych zanieczyszczeń. Wówczas po przyłożeniu do materiału spawanego przy próbie zajarzenia łuku, przeskakuje łuk elektryczny.

7

Uchwyt magnetyczny z widocznymi zanieczyszczeniami poprodukcyjnymi

8

Uchwyt magnetyczny z dużą ilością zanieczyszczeń

     Niepewny styk pomiędzy zaciskiem a materiałem spawanym powoduje problemy ze spawaniem, zakłócenie procesu zajarzenie słabego łuku przy uchwycie spawalniczym i możliwe wyiskrzanie w miejscu połączenia co z kolei wpływa na intensywne nagrzewanie się zacisku a w konsekwencji zniszczenie (przepalenie go) co  wymusi wymianę na nowy.

     Istotną kwestią w przypadku odpowiedniego styku jest również właściwe dokręcenie przewodu do zacisku – po pewnym czasie użytkowania może dochodzić do poluzowania przewodu, dzieje się tak głównie w zaciskach gdzie przewód dokręcany jest jedną śrubą i tych które są w  „ruchu”.

     Podsumowując, przy doborze odpowiedniego zacisku powrotnego nie należy kierować się ceną danego produktu ale szeregiem aspektów, które wynikają z eksploatacji i specyfiki pracy danego urządzenia spawalniczego.