Zamarznięty reduktor

Podczas realizowania procesów spawalniczych 1(np. metodą MAG 135) istotnym jest aby w miejsce spawania dostarczyć gaz (mieszankę gazową) m.in. w celu ochrony powstającego jeziorka spawalniczego przed dostępem powietrza. Niejednokrotnie może pojawić się problem z zamarzniętym/oszronionym reduktorem, fakt ten może sprzyjać pojawianiu się niezgodności spawalniczych w spoinie.

Przyczyną zamarzającego reduktora jest: rozprężanie gazu (dwutlenku węgla) lub mieszanki gazowej (np. dwutlenek węgla+argon), większy pobór gazów i/lub pracy w obniżonych temperaturach.

Do eliminacji efektu marznącego reduktora stosować można podgrzewacze, które podłącza się do sieci elektrycznej a samo urządzenie instaluje się przed reduktorem butlowym/sieciowym. Grzałka znajdująca się wewnątrz ogrzewa przepływający gaz a tym samym zapobiega jego zamarzaniu.

Przykład: Mieszanka gazowa znajdująca się w wiązce (16 szt butli pod ciśnieniem 200bar); podczas intensywnego rozprężania pojawiał się szron. Trwało to aż do zmniejszenia ciśnienia panującego w wiązce (zużycia gazu) do około 150 bar, potem zjawisko zanikało.

1

Zamarznięty – oszroniony reduktor i jego okolice

2

Widok na reduktor główny i pozostałe elementy po włączeniu podgrzewacza gazowego

Oczywiście po dłuższym działaniu podgrzewacza widocznych na powyższym zdjęciu kropli wody nie będzie – ciecz wyschnie.

Podstawowe parametry podgrzewaczy to m.in:

  • maksymalne ciśnienie przepływającego gazu,
  • ilość przepływającego gazu,
  • napięcie zasilania,
  • moc grzałki,
  • temperatura gazu uzyskana dzięki podgrzaniu,
  •  gwint przyłącza.

Przy doborze należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie – ilość przepływającego gazu w jednostce czasu i moc, ażeby nie okazało się, że podgrzewacz jest za słaby i nie uzyskuje się zadowalających efektów…